Lokaty w banku czy opłacalne ?

Kiedy planujemy wakacyjny wyjazd musimy się liczyć z kosztami. Zamiast brać pożyczkę z banku, powinniśmy zaplanować wszystko stosunkowo wcześniej i po prostu oszczędzać. Oszczędzanie może i do najłatwiejszych rzeczy nie należy, jednakże z drugiej strony nie jest znowu takie trudne.

Najważniejsza jest systematyczność i dobry plan. Odłożone pieniądze warto trzymać z dala od zasięgu naszej ręki, co by nas nie kusiło, żeby coś sobie uszczknąć. Dobrym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego albo lokaty. Najlepiej depozytów mieć więcej. Każdy z nich przeznaczyć na inny cel. Jeden na wakacje, drugi na nowy sprzęt, trzeci na coś jeszcze innego. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy popularnością cieszyły się lokaty jednodniowe, które umożliwiały omijanie podatku Belki. Te jednak już w kwietniu znikną z oferty banków za sprawą zmian wprowadzonych przez rząd do ordynacji podatkowej.

Lokaty bankowe jednakże zasługują na uwagę dzięki wysokiemu oprocentowaniu, krótkim okresom lokowania pieniędzy, możliwości wybrania kapitału w trakcie trwania lokaty bez utraty już wypracowanych odsetek – chociaż nie wszystkie. Prócz lokat terminowych można również założyć konta oszczędnościowe, a tym samym mieć stały dostęp do swoich pieniędzy. Co więcej w przypadku konto istnieje możliwość dołożenia oszczędności do puli, od której już liczone są odsetki. Ale z drugiej strony konta oszczędnościowe zazwyczaj są niżej oprocentowane aniżeli lokaty bankowe. Dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy się zastanowić na czym najbardziej nam zależy, tak by depozyt spełniał nasze oczekiwania.

Kiedy zaczynamy mówić o lokatach, sprzeczać się o ich oprocentowanie, o to która z nich jest lepsza, pamiętajmy, że to wszystko się zmienia. Żeby dyskutować o produktach bankowych trzeba być przede wszystkim na bieżąco. Banki bowiem co chwila wprowadzają jakieś nowości do swojej oferty. Dlatego dobrze, że mamy Internet, dzięki któremu zawsze możemy wyszukać interesujące nas informacje i od razu dowiedzieć się jaka lokata jest najlepsza w danym miesiącu i dlaczego. Oczywiście prócz lokat bankowych do dyspozycji klientów są również inne depozyty, które warto wziąć pod uwagę, kiedy wybiera się produkt oszczędnościowy. Bo tak naprawdę dobry depozyt to taki, który spełnia nasze wszystkie oczekiwania, a każdy może mieć przecież inne. Dla jednych będzie liczyć się możliwość dostępu do oszczędności w każdym momencie, wybranie części, dołożenie gotówki do konta, dla innych fakt, że nie mają takich możliwości, bo tym samym nie będzie ich kusić, żeby pieniądze te wydać przed czasem.

Warto pamiętać o tym, żeby nie przywiązywać się do danego produktu, bowiem za kilka miesięcy w ofertach banków mogą znaleźć się znacznie lepsze, wyżej oprocentowane depozyty. Trzeba mieć tego świadomość i nie związywać się z danym bankiem na długi okres czasu. Lepiej co kilka miesięcy, czy nawet co miesiąc lokatę odnawiać, a pieniądze w razie czego móc przenieść do innego banku. Najważniejsze, żeby śledzić to co dzieje się na rynku finansowym. sprawdzać czy lokata, na której umieściliśmy oszczędności nadal jest opłacalna.